Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia… Czy jest potrzebna? Powiększenie rodziny to dla wielu osób naturalna konsekwencja związku. Nie da się jednak ukryć, że jest to duża zmiana, do której warto się przygotować. W dzisiejszych czasach dostęp do wiedzy, specjalistów i różnych pomocy, znajduje się na wyciągnięcie ręki. Można brać udział w zajęciach online, przeczytać mądre książki, albo skorzystać z wiedzy położnej czy lekarza.

Tradycyjna Szkoła Rodzenia nadal jednak pozostaje dobrym rozwiązaniem. Bezpośredni kontakt ze specjalistami, ćwiczenia praktyczne, możliwość zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości na bieżąco – to tylko niektóre powody, dla których warto znaleźć odpowiedni dla siebie kurs.

Przygotowania

Czy na narodziny dziecka można się w pełni przygotować? Brzmi to abstrakcyjnie… Niektórzy twierdzą nawet, że nikt nigdy nie był w pełni gotowy na powiększenie rodziny. Można wziąć udział w wielu spotkaniach, warsztatach oraz przeczytać wszystkie książki o rodzicielstwie, a i tak na pewno coś nas zaskoczy. Dzieci nie przychodzą na świat z instrukcją obsługi (a szkoda).

Niektórzy zadają sobie pytanie:

Po co mi szkoła rodzenia, skoro wszystko można znaleźć w Internecie?

Narodziny dziecka to chwila bardzo wyjątkowa, intymna, ale też pełna wyzwań. Dlatego przygotowanie do tej chwili także powinno być wyjątkowe i intymne. Zajęcia online, choć mogą być skuteczne w przekazywaniu wiedzy, nie zastąpią kameralnych spotkań, gdzie łatwiej zadać nawet te trudne pytania.

Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia nie powinna wyłącznie być miejscem przygotowania do porodu. Choć poród, jako wielka niewiadoma, przysparza wielu przyszłym rodzicom lęku i obaw, to jednak należy pamiętać, że to dopiero początek rodzicielskiej przygody. Po porodzie nadchodzi czas połogu, który często okazuje się być sporym zaskoczeniem. W szkole rodzenia dobrze jest przedyskutować fizjologię okresu ciąży, porodu i połogu, jednak nie można pominąć psychologicznych aspektów tego okresu.

Sukces powiększenia rodziny w dużej mierze zależy od psychicznej kondycji kobiety, czyli również od wsparcia, jakie ona otrzyma. Spotkania w szkole rodzenia dają możliwość przeanalizowania potencjalnych trudności, a także pomagają znaleźć przykładowe strategie na ich rozwiązanie.

Jak wybrać?

Czym sugerować się wybierając szkołę rodzenia? Czy warto szukać kursów przy szpitalu, w którym planujemy rodzić? Niekoniecznie. Szkołę rodzenia dobrze jest wybrać pod kontem treści, jakie są dla nas kluczowe.

Dla wielu osób wartością są kameralne grupy, dzięki którym atmosfera na zajęciach jest na tyle intymna, że pozwala na zadawanie nawet bardzo osobistych pytań.

Wydaje się również, że zdecydowanie lepiej działają zajęcia, które mają formę warsztatu. Więcej wyniesiesz z zajęć, na których sam przewiniesz niemowlę (mimo, iż jest to lalka), czy spróbujesz kąpieli na sucho, niż oglądając pokaz na sali, w dużej grupie odbiorców. Dodatkowo, warto przyjrzeć się tematom około porodowym. Dobrze, aby w szkole rodzenia poruszane były nie tylko tematy porodu i opieki nad noworodkiem, ale także emocje związane z powiększeniem rodziny, zmieniającą się rolą partnerów czy sposobami wsparcia ze strony specjalistów.

Szkołą Rodzenia Fundacji Polekont

W Fundacji Polekont od lat wspieramy przyszłych rodziców, a potem pozostajemy z nimi w kontakcie w Klubach Rodziców z dziećmi do lat 3. Dzięki temu mamy na bieżąco informację zwrotną, jakie wiadomości pozyskane przed porodem okazały się pomocne, a czego brakowało.

Dlatego też postanowiłyśmy stworzyć Szkołę Rodzenia Fundacji Polekont: kameralną, intensywną oraz uwzględniającą w programie aspekty emocji i potrzeb obojga parterów oczekujących na dziecko. Kwintesencją naszej szkoły jest wspieranie i umacnianie kompetencji rodziców. Jesteśmy przekonane, że każdy z was stanie się ekspertem od swojego dziecka, bo wiecie najlepiej, jak się nim zajmować. Korzystając ze wsparcia specjalistów w dziedzinie położnictwa i fizjoterapii, oddajemy w wasze ręce wyjątkowy kurs przygotowujący do porodu, połogu i pierwszych tygodni z noworodkiem.

Żadna szkoła rodzenia nie przygotuje was na każdą sytuację, jaka może zdażyć się w waszym rodzicielstwie. Zaskoczy was wiele sytuacji, wielu kompetencji będziecie musieli się jeszcze nauczyć. Rodzicielstwo zmienia nas w ogromnym stopniu, ale pomaga też stawać się lepszą wersją samego siebie. Dobre przygotowanie do porodu na pewno pomaga, zbliża partnerów oraz wspiera wzajemne zrozumienie i poznanie potrzeb.

Zapraszamy także do słuchania naszego podcastu Szeptuszym głosem o przygotowaniu do porodu, a szczególnie rozmów z Magdaleną Szaraniec, aktywne działającą doulą i promotorką karmienia piersią: