Omlet na śniadanie

Kto zna Magdę, naszą fundacyjną instruktorkę fitness z zajęć Mamo bądź fit!, ten wie, że ćwiczenia i dobra dieta dają spektakularne efekty. Nic tylko brać przykład! Dlatego dziękujemy bardzo, że Magda dzieli się z nami swoimi przepisami. Dziś druga propozycja na zdrowe i smaczne śniadanie: odżywczy omlet.

Składniki
  • 2 jajka
  • banan
  • 2 łyżeczki mąki (można wymieszać dwa rodzaje z ulubionych, po jednej łyżeczce, do wyboru: kukurydziana,  ryżowa, jaglana, kasztanowa, itp…)
  • 1 łyżeczka maku
Przygotowanie

Wszystko blenduję. No chyba że mam więcej czasu, to najpierw ubijam białka, a potem resztę. Taki ubijany omlet trzeba trochę dłużej smażyć na patelni. Smażę na oleju kokosowym.

Jeśli mam bardzo ochotę na słodkie, smaruję gotowy omlet masłem orzechowym (moje ulubione to piernikowe). Można też posmarować omlet dżemem albo jogurtem. Albo i jednym i drugim równocześnie 🙂

Jako dodatek świetnie sprawdzają się owoce, szczególnie sezonowe.

Moja córcia wsuwa razem ze mną! 🙂

Magda

Komentarz żywieniowy: jajka to przede wszystkim bardzo dobre źródło białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Zawierają też witaminy z grupy rozpuszczalnej w tłuszczach (A, D, E, K) oraz B2 i B12, a także wiele składników mineralnych. Choć w latach 70′ były na cenzurowanym, bo oskarżano je o zgubny wpływ na poziom cholesterolu we krwi, teraz już wiemy, że zawarte w jajkach lecytyna oraz nienasycone kwasy tłuszczowe są korzystne dla naszego zdrowia i nie trzeba unikać jaj w diecie. WHO zaleca limit do 10 jajek tygodniowo. A zatem na zdrowie!