Gill Rapley i Tracey Murkett – Po prostu piersią

Karmienie piersią – kiedyś naturalna kolej rzeczy, oczywista kontynuacja ciąży, dziś często wręcz temat „tabu” i przedmiot wielu sporów między zwolennikami i przeciwnikami. Dlaczego karmienie naturalne jest tak ważne i czemu warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej już w ciąży? Co zrobić żeby proces ten faktycznie był naturalną kontynuacją ciąży, a nie drogą wypełnioną niepowodzeniami i zakończoną podaniem butelki z mlekiem modyfikowanym? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka „Po prostu piersią” napisana przez Gill Rapley i Tracey Murkett.

Książka wydana przez Wydawnictwo Mamania została podzielona na cztery części, a każda z nich usystematyzowana kolejnymi rozdziałami.

Podstawy
  1. Kiedy myślimy o karmieniu piersią – rozdział opisujący kluczowe różnice pomiędzy karmieniem naturalnym, a karmieniem mlekiem modyfikowanym, zawierający wskazówki jak przygotować się do karmienia
  2. Jak działa produkcja mleka – wyjaśnione w przystępny sposób biologiczne czynniki determinujące ilość i jakość mleka
  3. Jak karmić – pozycje do karmienia, wskaźniki efektywnego ssania oraz prawidłowe łapanie brodawki czyli porady techniczne
Jak to działa
  1. Gdy rodzi się dziecko – pierwsze godziny i dni, czyli co zrobić żeby dobrze rozpocząć
  2. Pierwsze dwa tygodnie – rozdział opisuje naturalne procesy, które zachodzą w początkowych dniach karmienia piersią oraz w pierwszych dniach życia niemowlaka
  3. Jak sprawdzić, czy to działa – wskaźniki efektywnego karmienia piersią krok po kroku
  4. Dostosowanie się karmienia – czego możemy spodziewać się w kolejnych tygodniach karmienia
  5. Styl życia a karmienie piersią – prawdy i mity na temat żywienia i stylu życia matki karmiącej
  6. Gdy nie możesz być z dzieckiem – porady dotyczące odciągania mleka, robienia zapasów i podawania ich z butelki
  7. Sześć miesięcy i później – o początkach rozszerzania diety oraz zakończeniu karmienia piersią
Sytuacje mniej powszechne
  1. Wcześniaki i wieloraczki – rady na temat karmienia więcej niż jednego dziecka oraz wcześniaków
  2. Twoje mleczne zasoby – o ilości mleka w różnych sytuacjach
  3. Gdy karmienie piersią jest bolesne – porady na najbardziej powszechne dolegliwości związane z karmieniem piersią
  4. Karmienie piersią a choroby – informacje na temat wpływu karmienie na choroby dziecka lub matki
  5. Okoliczności utrudniające karmienie piersią – rozdział pokazujący co robić w przypadku trudności związanych z chorobami u dziecka, na przykład obniżonym napięciem mięśniowym
W skrócie

Podsumowanie najistotniejszych tematów książki w formie podpunktów i tabel:

• karmienie kierowane przez dziecko
  • czego się spodziewać
  • bolesne karmienie piersią: objawy w pigułce

Już w ciąży warto zadać sobie pytanie w jaki sposób będziemy chcieli karmić swoje dziecko. Jeśli decydujemy się na karmienie piersią, warto się do tego przygotować między innymi czytając odpowiednie książki, uczęszczając na edukację przedporodową oraz rozmawiając z koleżankami czy mamami, które mają za sobą udane karmienie.

Warto również porozmawiać z partnerem i uświadomić mu (a może również sobie), że karmienie piersią to nie tylko kobiece zadanie. Owszem, mężczyzna piersi nie ma, ale ma za to dwie ręce, którymi może pomóc partnerce i dziecku. Bo przecież w środku nocy on też może wstać, przewinąć dziecko i przynieść je mamie do karmienia do łóżka, prawda? On może wspierać partnerkę podczas problemów, które mogą się pojawić, takich jak nawał pokarmu, zastój, czy rady życzliwych typu ”Ty nadal karmisz? Przecież tam to już sama woda, a nie mleko!”.

Polecam książkę „Po prostu piersią”: jest napisanym przystępnym językiem, bardzo konkretnym podręcznikiem opisującym „jak dobrze rozpocząć, ominąć trudności i karmić naturalnie”.

autor: Dominika