OSEA czyli Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej

Choć większość z naszych sympatyków kojarzy Fundację Polekont jako zespół zajmujący się tematami okołoporodowymi, to jednak pamiętajcie – dzieci rosną! I wtedy nadchodzi temat edukacji. Dlatego też zaangażowaliśmy się w organizację OSEA – Ogólnopolskiego Spotkania Edukacji Alternatywnej. Fundacja jest współorganizatorem, a na całe wydarzenie kontrybuuje się grupa nieformalna, na codzień zaangażowana w edukację alternatywną.

Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej po raz pierwszy odbyło się jesienią 2015 roku we Wrocławiu.

Zjechali na nie entuzjaści z całej Polski, dla których głównym obiektem troski w tak zwanym procesie edukacyjnym są nie oceny i wyniki, a dziecko oraz jego indywidualny potencjał i wyjątkowość. Do Wrocławia zjechali przedstawiciele różnych nurtów: metody Marii Montessori, pedagogiki waldorfskiej, gospodarze szkół demokratycznych i leśnych przedszkoli, edukatorzy domowi, a także nauczyciele z klasycznych szkół powszechnych.

Współczesna szkoła opiera swoje działania na XIX-wiecznym systemie, którego celem było nauczenie podstawowych umiejętności czytania i pisania, niedostępnych powszechnie wśród ubogiej warstwy społecznej. Przez lata podstawa programowa, czyli to, czego uczą się dzieci, wielokrotnie ulegała zmianom, starając się przystosowywać do potrzeb i poziomu współczesnego świata. Jednak wiedza to nie wszystko. Coraz więcej osób widzi potrzebę zmiany w podejściu, metodzie i relacjach występujących w szkole.

W ostatnich latach można zaobserwować znaczący wzrost różnorodnych placówek niepublicznych, które szukają innych sposobów na budowanie szkolnych współzależności w oparciu o empatię, partnerstwo, wzajemny szacunek i potrzeby.

OSEA to przede wszystkim czas swobodnych rozmów i nawiązywania kontaktów. Nowością krakowskiego spotkania będzie Strefa Młodzieży. To przestrzeń przygotowana z myślą o uczniach różnych szkół, którą organizuje i wspiera młodzież z warszawskiej szkoły demokratycznej. Przygotowana zostanie również przestrzeń dla rozmaitych nurtów w edukacji, aby osoby w nie zaangażowane miały możliwość spotkać się i wymienić doświadczeniami. Rodzice i nauczyciele zainteresowani różnymi formami prowadzenia szkół czy przedszkoli, będą mieli okazję spotkać organizatorów i pracowników takich placówek, dowiedzieć się, czym się one charakteryzują i jak wygląda ich codzienna praktyka. Odbędzie się również spotkanie dotyczące edukacji domowej, formalnie nazywanej edukacją pozaszkolną.

Spotkania w ramach OSEA to miejsce dla ludzi z pasją i dla tych, którzy szukają nowych rozwiązań w edukacji. Różnorodność potrzeb każdego ucznia, rodzica i nauczyciela sprawia, że „dobra szkoła” oznacza zazwyczaj coś innego. OSEA to właśnie miejsce na dyskusje o tej różnorodności oraz o sposobach godzenia oczekiwań i szukania rozwiązań przyjaznych i odpowiednich do sytuacji.

Spotkanie odbędzie się w dniach 22-23.10.2016 w Krakowie.

Zapraszamy serdecznie do udziału!

  Więcej informacji na Stronie OSEA oraz na Facebook’u OSEA.